Každý z nás alespoň jednou v životě slyšel o smoothies, a někteří se dokonce snažili, najít on-line recepty na domácí smoothie, které jsou cenově dostupnější. Nicméně, jen málo lidí ví, odkud vlastně ten nápoj, který je schopen nahradit běžné jídlo, pochází. Za kolébkou smoothies koktejlů se všeobecně považuje Kalifornie. Pestré lahve se začali prodávat již ve 30. letech 20. století. Ale skutečná sláva tohoto gastronomického zázraku nastála na konci 60. let. V té době se prodávali téměř ve všech prodejnách zdravé výživy v USA. Z angličtiny smoothies se překládá jako „hladký, měkký, příjemný“, od slova „smooth“.

V 80. letech bylo hodně pozornosti zaměřeno na sport a byl neuvěřitelně módní zdravý životní styl, takže smoothies se staly tím pravým atributem zdravé mládeže. V té době se na území USA začali otevírat specializované fresh-bary, kde bylo hlavním jídlem smoothies. V České Republice se smoothies teprve zahájilo svou cestu k popularitě. Momentálně už se začínají vyrábět v průmyslovém měřítku. Nyní je často předepisují i kosmetičky na zdravou plet’.

Dodnes probíhají aktivní diskuse, co přesně jsou smoothies — jídlo nebo nápoj? Někteří s jistotou říkají koktejl, případně zdravý nápoj, ale odborníci tvrdí: smoothies je jídlo! Opravdu, i přes homogenní a tekutou konzistenci, se smoothies připravuje z pevných produktů, takže je srovnatelné s tuhou stravou.

První věc, čím smoothies vynikají mezi svými gastronomickými kolegy jsou čerstvé ingredience, ze kterých jsou vyrobeny. Tento koktejl se připravuje z čerstvého ovoce, zeleniny a lesních plodů, které se během vaření tepelně zpracovávají a zachovávají všechny blahodárné účiny. Také stojí za zmínku, že smoothies je jídlem, které nezatěžuje žaludek. Tohle je důvod, proč tomuto druhu potravin dávají přednost milovníci zdravého životního stylu a sportovci.

Není žádným tajemstvím, že smoothies je vynikající volbou pro ty, kteří bojují s nadváhou. Koktejl je schopen rychle nasytit tělo, nezpůsobí přežranost a má dostatečné množství kalorií. Stojí za zmínku, že smoothies dieta je velmi příjemná a navíc velmi chutná. Ve skutečností se jedna o mix z pravého a čerstvého ovoce a bobuli, což je vynikající energizer. Během týdenní smoothies diety, můžete ztratit až 7 kg bez velkého úsilí a neustálého pocitu hladu. Tělo zároveň dostane všechny užitečné vitamíny a stopové prvky. Smoothies také budou prospěšné i těm, kteří bojují se suchou pokožkou, protože smoothies jsou schopné hydratovat kůži zevnitř.